Zacienienie paneli fotowoltaicznych

Aby panele fotowoltaiczne osiągały swoją maksymalną wydajność, niezbędne jest prawidłowe zamontowanie instalacji, które pozwoli na nieograniczoną absorpcję promieni słonecznych. Zacienienie fotowoltaiki może obniżyć sprawność paneli, dlatego warto już podczas tworzenia projektu instalacji zweryfikować, czy instalacja będzie mogła pracować bez przeszkód. Nie jest to nic trudnego – wystarczy tylko skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Warto zaufać specjalistom, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu wiedzą oni, jak nie dopuścić do spadków wydajności

Praca fotowoltaiki w cieniu – efekty

Zacienienie paneli fotowoltaicznych to jedna z najczęstszych przyczyn mniejszej sprawności modułów, a co za tym idzie – również mniejszych oszczędności. Działanie panele fotowoltaicznych, których praca odbywa się w cieniu, można przyrównać do oporników blokujących swobodny przepływ prądu w pozostałych modułach. Negatywnym skutkiem takiego działania jest nienaturalny wzrost temperatury i powstawanie tzw. gorących punktów (hot-spot), które wywołują naprężenie ogrzanych ogniw, co może skutkować nawet ich uszkodzeniem.

Szacowanie zacienienia paneli fotowoltaicznych na etapie projektu

Aby uniknąć marnotrawienia energii, warto dokładnie zbadać wszelkie możliwe strefy zacienienia już podczas planowania inwestycji (znajdujące się blisko wysokie budynki, słupy energetyczne, rosnące dookoła drzewa oraz infrastrukturę dachu – kominy, lukarny i jaskółki). Klient nie musi oczywiście samodzielnie tego weryfikować – profesjonalne firmy monterskie mają doświadczenie i narzędzia, które pozwalają dokładnie ustalić najlepsze miejsce położenia instalacji fotowoltaicznej.

Należy pamiętać, że strefy cienia ulegają przemieszczeniu wraz ze zmianami pór roku. Warto w tym miejscu wspomnieć również o zalegających zimą pokrywach śnieżnych, które również powodują krótkotrwałe zacienienie fotowoltaiki.

Nie warto jednak samemu zrzucać zalegającą pokrywę śnieżną z paneli, ponieważ może to doprowadzić do nieumyślnego uszkodzenia instalacji. Śnieg na panelach topnieje bardzo szybko, dodatkowo wpływa on pozytywnie na oczyszczanie instalacji. Identyczną sytuację wywołuje opad deszczu.

Sposoby na zmniejszenie strat zacienienia

Profesjonalne firmy monterskie są w stanie przeprowadzić komputerowe symulacje działania fotowoltaiki w różnych sezonach. W przypadku, gdy nie da się wyeliminować okresowego zacienienia, projekt powinien uwzględniać rozwiązania, które pomogą nawet o kilka procent zwiększyć wydajność instalacji. Jednym z nich jest zastosowanie optymalizatora mocy – urządzenia, które podłącza się do poszczególnych paneli po to, by pozwolić na jego samodzielną pracę bez wpływu na sprawność pozostałych modułów. Innym rozwiązaniem eliminującym negatywne skutki zacienienia paneli fotowoltaicznych jest oddzielenie paneli ze strefy zacienienia od pozostałych, tworząc z nich dwa oddzielne łańcuchy. Przy takim układzie warto wyposażyć falownik w dwa niezależne MPP trackery, osobno śledzące maksymalny punkt mocy dla paneli zacienionych i niezacienionych. Kolejnym sposobem na eliminację negatywnych skutków zacienienia są tzw. by-passy, czyli diody bocznikujące, umożliwiające przepływ prądu z pominięciem zacienionego ogniwa. Dzięki temu mniej sprawny moduł nie zakłóca pracy pozostałych. 

Problem zacienienia paneli fotowoltaicznych właściwie rozwiązuje skorzystanie z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w instalacjach PV. Doświadczeni fachowcy potrafią z wykorzystaniem nowoczesnych technologii tak zaprojektować i zamontować instalację, aby nie groziły jej spadki wydajności. W PG OZE zajmujemy się fotowoltaiką od ponad 11 lat – dokładnie wiemy, jak przygotować bezpieczną i wydajną instalację.