Ulga podatkowa na termomodernizację – kto może skorzystać?
Ulga podatkowa na termomodernizacją wprowadzona została dzięki przepisom uchwalonym w 2018 roku. Ulga dla domu zakłada, że osoby składające deklarację podatkową za 2019 roku (rozliczenie PIT w 2020 roku) będą mogły skorzystać z dodatkowej ulgi podatkowej na termomodernizację. Mogę z niej skorzystać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego (zgodnie z przepisami, nie mogą z niej korzystać najemcy nieruchomości oraz osoby mieszkające w zabudowie wielorodzinnej) rozliczający podatek w ramach m.in. PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Ulga podatkowa na termomodernizację przysługuje w pełnej kwocie wydatków poniesionych na termomodernizację domu. Ulga podatkowa na termomodernizację zmusza inwestora do bezwzględnego przestrzegania kilku podstawowych rzeczy określonych przepisami prawa podatkowego. Realizacja przedsięwzięcia nie może trwać dłużej niż 3 lata (licząc od końca roku w którym przeprowadzone zostały pierwsze prace termomodernizacyjne), a wydatki poniesione w konkretnych latach powinny zostać rozliczone na bieżąco w następnym rozliczeniu podatkowym i być udokumentowane w formie faktur lub rachunków. Wbrew pojawiającym się informacjom, ulga podatkowa na termomodernizację jest rozliczana również wtedy, gdy właściciel nie wykona audytu energetycznego lub termomodernizacyjnego (nie jest on wymagany przepisami prawa).
Ulga dla domu – odlicz instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła
Firma PGZ OZE zaleca jednak swoim klientom wykonanie bezpłatnego audytu fotowoltaicznego. Dzięki niemu już na początku inwestycji termomodernizacyjnej właściwie ocenione zostanie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, odpowiednio dobrana zostanie moc i rodzaj paneli solarnych (panele polikrystaliczne i panele monokrystaliczne posiadają inne właściwości oraz różną się ceną), określony zostanie rodzaj pokrycia dachowego oraz kąt nachylenia dachu. Właściwy dobór systemu fotowoltaicznego i poprawnie zrealizowana analiza ekonomiczna ma przełożenie na czas w jakim fotowoltaika dla domu się zwróci.
Ulga podatkowa na termomodernizację – ile wynosi?
Ustawodawca określił górny limin ulgi na termomodernizację. Kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć kwoty 53 000 zł. Nie ma znaczenie kwota odliczenia w poszczególnych latach, a sam limit jest łączny dla wszystkich nieruchomości będących w posiadaniu właściciela (podatnika). Jeśli współwłasność w nieruchomości posiadają małżonkowie, to kwota limitu liczona jest podwójny i odliczenie jest liczone osobno dla każdego z nich. Musimy pamiętać, by poniesione nakłady udokumentować stosownymi rachunkami. Ulga dla domu wynosząca 53 tys. zł jest kwotą brutto (suma z podatkiem VAT). Ulga podatkowa na termomodernizację może być rozliczona dla inwestycji i prac budowlanych, które rozpoczęły się przed jej wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2019, ale odliczyć będzie można nakłady finansowe poniesione na materiały i usługi termomodernizacyjne tylko od 1 stycznia 2019. W przypadku gdy kwota odliczenia nie ma pokrycia w rocznym dochodzie płatnika można dokonywać stosownych odliczeń w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez 6 lat (nie mylić z 3 latami na zakończenie inwestycji). Czas ten jest liczony od końca roku podatkowego, w którym doszło do pierwszych prac lub zakupu materiału czy usługi na termomodernizację.
Ulga dla rolników – jak z niej skorzystać?
Ulga podatkowa na termomodernizację odliczania jest od podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczających się m.in. w ramach PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Nie będzie mógł z niej skorzystać rolnik, który osiąga dochód jedynie z działalności rolniczej. Ulga dla rolników jest możliwa do osiągnięcia, jeśli rolnik rozliczać będzie się z podatku dochodowego od osób fizycznych (dodatkowa działalność w ramach której możliwe będzie wykorzystanie ulgi) lub jeśli z ulgi na termomodernizację skorzysta członek rodziny rolnika będący współwłaścicielem nieruchomości w której dokonywane są prace termomodernizacyjne i który rozlicza się z fiskusem na podstawie podatku od osób fizycznych.