Branża fotowoltaiczna stale się rozrasta, na rynku pojawiają się coraz nowsze technologie m.in. w postaci nowej generacji paneli fotowoltaicznych. Które wybrać? Przed podjęciem decyzji i zapoznaniem się z ofertą poszczególnych producentów, warto poznać podstawowe rodzaje paneli solarnych.

Panele krzemowe

Najbardziej popularnym typem paneli fotowoltaicznych są panele krzemowe. Ich udział na światowym rynku wynosi ponad 90%. Są to panele tzw. pierwszej generacji, których budowa oparta jest o krzem. Drugą generację tworzą natomiast panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe. Ich konstrukcja opiera się na trudniejszych do zdobycia materiałach m.in.: miedzi, indu, galu, selenu, czy tellurku kadmu. To sprawia, że są bardziej wydajne, ale też nieporównywalnie droższe. Niewiele firm decyduje się na produkcje tego typu modułów słonecznych, dlatego znacznie lepiej wybrać sprawdzone rozwiązania oparte na panelach krzemowych. Są stosunkowo tanie, a ich duży udział w rynku sprawia, że oferta producentów jest naprawdę obszerna. Panele krzemowe dzielą się na panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Jak można się domyślić, różnica pomiędzy nimi tkwi w ilości wykorzystywanych do ich produkcji kryształów krzemu.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne zbudowane są z wielu połączonych ze sobą kryształów, natomiast panele monokrystaliczne tworzone są z jednego dużego monokryształu. Ilość kryształów krzemu ma bardzo duże znaczenie, gdyż wywiera bezpośredni wpływ na wydajność paneli solarnych. Im mniej kryształów krzemu w ogniwie, tym lepiej. Panele polikrystaliczne są najstarszym typem modułów fotowoltaicznych. Stąd też ich stosunkowo niska cena, ale również i sprawność. Wydajność tego rodzaju paneli wynosi ok. 16-18%. Ich zaletą jest jednak niższy spadek mocy przy wzroście temperatury oraz pewność sprawdzonej technologii. Optymalne pochłanianie światła gwarantuje ich antyrefleksyjna powłoka. Moduły polikrystaliczne podczas wytwarzania energii, oprócz promieniowania bezpośredniego, wyłapują również stosunkowo duże ilości promieniowania odbitego oraz załamanego. Dzięki temu, mimo niższej sprawności, ich praca w przeciągu roku jest bardziej stabilna niż ogniw z mniejszą ilością krzemu (monokrystalicznych). Panele polikrystaliczne mają zwykle niebieską barwę i mieniącą fakturę, która wygląda jak stal stopowa.

Panele monokrystaliczne

Jak już zostało wspomniane, panele monokrystaliczne również wykonane są z krzemu. Ogniwa zbudowane są jednak nie z wielu, ale z jednego dużego monokryształu, co sprawia, że różnią się zarówno wyglądem, jak i wydajnością. Sprawność tego typu paneli jest znacznie większa i wynosi 18-22%. Panele monokrystaliczne w optymalnych warunkach są więc w stanie wytworzyć znacznie więcej energii. Co istotne, nie wymagają tak dużej powierzchni montażowej, jak panele polikrystaliczne. Stanowią więc świetne rozwiązanie dla gospodarstw domowych o niewielkiej połaci dachu. Ogniwa monokrystaliczne są też bardziej trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, co wpływa na ich długą żywotność. Tym, co przemawia za kupnem paneli monokrystalicznych jest również ich elegancki wygląd. W wersji Full Black świetnie imitują wysokiej jakości dachówkę. Warto także wspomnieć o  technologii modułów monokrystalicznych Half-Cut. Produkuje się je poprzez przecięcie standardowego ogniwa fotowoltaicznego na dwie równe części. Zastosowanie tak zwanych ogniw połówkowych powoduje, że znacząco zmniejszają się opór elektryczny i straty mocy, co pozwala instalacji efektywniej generować energię oraz zwiększa jej żywotność.