Nadwyżka energii z fotowoltaiki

Stopień opłacalności instalacji fotowoltaicznej zależy od tego, w jaki sposób wykorzystywana jest pozyskiwana energia. Najwięcej oszczędności przynosi system, w którym bilans pozyskanej i zużywanej energii jest mniej więcej równy. Jeżeli jednak występuje nadwyżka energii z fotowoltaiki, co należy zrobić, aby wyprodukowana energia nie przepadła? Oto kilka sposobów.

Rozwiązania bez konieczności dodatkowej inwestycji

Najprostszym patentem na nadwyżkę prądu z fotowoltaiki jest maksymalizacja pracy domowych urządzeń elektrycznych, co ważne w godzinach południowych. Właśnie o tej porze dnia instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii. Warto wykorzystać ten fakt i jeśli istnieje taka możliwość, zaplanować w tym czasie włączenie pralki, zmywarki, bądź klimatyzacji. Konsumowanie energii w czasie rzeczywistym jest najlepszym rozwiązaniem, aby wykorzystać możliwości instalacji w 100%.

Sposobem na wykorzystanie nadwyżki energii z fotowoltaiki jest również net metering, czyli system rozliczania z zakładem energetycznym, w którym wyprodukowana nadwyżka energii trafia do sieci elektroenergetycznej. Właściciel fotowoltaiki (prosument) ma jednak możliwość jej odbioru w innym, wyznaczonym przez siebie terminie. Nadwyżkę można pobrać w przeciągu 12 kolejnych miesięcy. Magazynowanie energii przez sieć energetyczną nie jest jednak darmowe. Usługa ta rozliczana jest co prawda bezgotówkowo, ale kosztuje prosumenta, w zależności od wielkości instalacji, od 20% do 30% wartości wyprodukowanej energii. W praktyce wygląda to tak, iż nagromadzone wcześniej nadwyżki wracają do domu, ale nie w proporcji 1:1. Ogólne przepisy systemu opustu zakładają, że za każdą oddaną 1 kWh odzyskujemy:

  • 0,8 kWh w instalacjach o mocy poniżej 10 kWp,
  • 0,7 kWh w instalacjach o mocy 10-50 kWp.

Innym efektywnym sposobem na uniknięcie powstawania nadwyżek energii z fotowoltaiki jest wykorzystanie pompy ciepła. Są to jedne z najnowocześniejszych i najkorzystniejszych sposobów na ogrzewanie domu, jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Do działania wykorzystują energię odnawialną, więc ich właściciel oszczędza na paliwie, co na przestrzeni kilku lat może znacząco wpłynąć na generowane oszczędności.

Zaletą takiego sposobu wykorzystania nadwyżki prądu z fotowoltaiki jest z pewnością bezpieczeństwo i wygoda. Po podpisaniu stosownej umowy z siecią i zainstalowaniu dwukierunkowego licznika, rozliczenie przebiega automatycznie. Warto jednak zaznaczyć, że niespożytkowany nadmiar energii przepada wówczas na rzecz zakładu energetycznego. Korzystanie z systemu net meteringu okazuje się jednak bardzo korzystne w wiosenno-letnim okresie, kiedy produkcja energii zwykle przekracza bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa.

Rozwiązania wymagające dodatkowych nakładów pieniężnych

W celu wykorzystania nadwyżki prądu z fotowoltaiki można również zakupić specjalne urządzenia, które pozwalają na jej swobodne magazynowanie. Energię można przechowywać w dowolnej postaci. Do najbardziej powszechnych zbiorników, w których magazynowana jest nadprogramowa nadwyżka, należą akumulatory litowo-jonowe. Znacznie rzadziej spotykanym rozwiązaniem są magazyny sprężonego powietrza, które stosuje się raczej tylko w przypadku dużych farm fotowoltaicznych.

Jak widać, wykorzystanie nadwyżki energii z fotowoltaiki jak najbardziej jest możliwe, jednak instalacja przyniesie największe korzyści wtedy, gdy energia będzie użytkowania w czasie rzeczywistym. Dlatego przede wszystkim zaleca się dobranie instalacji o mocy, która w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie. Zakup przewymiarowanego systemu fotowoltaiki może skutkować wysokimi i straconymi nadwyżkami energii – aby temu zapobiec, wystarczy skorzystać z usług sprawdzonych specjalistów ds. fotowoltaiki. Renomowane firmy specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych, takie jak PG OZE, zapewniają najwyższą jakość oferowanych komponentów oraz wsparcie doświadczonych fachowców, którzy precyzyjnie potrafią określić zapotrzebowanie na energię w przypadku danego klienta.